Kulaklık Nedir?

Kulaklıklar, ses kaynağından (mp3 player, radyo, müzik seti..vb) gelen elektriksel sinyali, kulağa çok yakın şekilde yerleştirilmiş mini hoparlörler aracılığıyla duyabildiğimiz ses çeviren elektronik dinleme cihazlarıdır.

Kulaklıkların tarihi telefonun ve radyonun tarihi kadar gerilere gider. Bu konudaki ilk ihtiyaç 1900' lerin başlarında telefonun kullanılmaya başlamasıyla ortaya çıkmıştır. İlk dönem kulaklık örneklerinden bazıları 20. yüzyılın başlarındaki ilk dönem radyo yayınlarında kullanılmıştır.

   

Kulaklıkların büyük çoğunluğu, "jack" adı verilen (ülkemizde "jak" şeklinde de kullanımı mevcuttur) parça yardımıyla ses kaynağına bağlanıp sökülebilir. Çoğu kulaklığı, günümüzde artık standard hale gelmiş olan 3,5mm' lik jakları kullanarak Walkman, iPod, cep telefonu, bilgisayar, cd çalar gibi müzikçalarlara bağlamak mümkündür. Diğer bir jak tipi de, profesyonel kullanımlarda yaygınlaşmış olan ¼" jaklardır. Belirli adaptörleri kullanarak her iki jakı da bütün sistemlerle kullanmak mümkündür. Bu adaptör, Sennheiser' in HD serisindeki tüm kulaklıklar ile beraber gelmektedir.

Kulaklıkların Kullanım Alanları

Kulaklıklar, ses kaynağından gelen sesi gerek dışarıdan gelen seslerden etkilenmeden, gerekse dışarıyı rahatsız etmeden dinleyebilmek için geliştirilmişlerdir. Çoğu kullanımda kulaklıklarla, ancak çok pahalı hoparlör sistemleriyle elde edilebilecek kalitede ses alınabilir. Bu durum özellikle düşük frekanslardaki bas seslerde kendini gösterir. Çünkü bu frekanslardaki sesleri hoparlörlerle –yüksek kalitede- duyabilmek için sadece müzik sisteminin iyi olması yetmez. Oda içerisinde oluşan rezonanslar sebebiyle bas sesler istenmeyen şekilde öne çıkabilir ve diğer frekansları bastırabilir.

Çok çeşitli amaçlar için çok çeşitli kulaklıklar geliştirilmiştir. Örneğin kayıt stüdyolarında veya gürültülü ortamlarda kullanılmak üzere kapalı (closed-back) kulaklıklar geliştirilmiş ve dış seslerin kesilmesi hedeflenmiştir.

Son yıllarda gelişen oyun teknolojisi ile kulaklıkların oyunseverlerin ayrılmaz bir parçası olduğu da gerçektir. Özellikle surround (çevresel) ses teknolojisini kullanan oyunlarda, kullandığı kulaklığı ile dış ortamdan tamamen oyuncu, rakiplerinin konumunu ekranda görmese de rahatlıkla anlayabilmektedir.

Kulaklıkların kimi durumlarda kullanıcıya sunduğu ergonomik faydalardan da söz edilebilir. Örneğin kablosuz modeller veya call center' larda kullanılan headset' ler, sundukları kullanım kolaylakları sayesinde tercih edilir hale gelmişlerdir.

Kulaklık Nasıl Kullanılmaz?

Kulaklıklar hayatı kolaylaştıran çok kullanışlı cihazlardır. Ancak kulaklıkların yanlış kullanımı, kullanıcıların kulak sağlığını için ciddi tehditler oluşmasına yol açacaktır.

Kulaklıkları uzun süre yüksek ses ile kullanmak, geçici veya bu hareket devamlı yapılırsa kalıcı işitme bozukluklarına, hatta sağırlığa yol açabilir. Özellikle metro, uçak, konser..vb gürültülü mekanlarda kullanıldıklarında, kulaklıklar dış gürültülerin ses seviyeleriyle yarışmak zorunda kalırlar.